Prestige Reklam Alanya Reklam Ajansı icon

Hadi birlikte çalışalım

info@prestigereklam.com

Şekerhane Mh. Yaylayolu Cd.
Yeniacun Apt. No:34/1 07400 Alanya
+90 536 520 61 05

Back to top

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

1. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Dijital pazarlamada dönüşüm kavramı, web sitenize gelen bir ziyaretçinin bir butona basarak, sizinle e-posta adresini paylaşarak, telefon numaranız üzerinden size ulaşarak ya da bir formu doldurarak sizin belirlediğiniz (şirketinizin satış yapması gibi) ana hedeflere hizmet eden bu ara hedefi gerçekleştirmesi anlamına gelir. Ancak dönüşüm, çoğu zaman kendiliğinden gerçekleşmez. Ziyaretçinizi, belirlediğiniz hedefi gerçekleştirmek üzere yönlendirmeniz gerekir. Müşteri yolculuğunun önemli bir unsuru olan dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), tam da bu sebeple, web sitenizin ziyaret edilme istatistiklerini ve şirket hedeflerinizi temel alarak web sitenizde iyileştirmeler yapma sürecidir. Bu iyileştirmeler, web sitenize gelen bir ziyaretçinin istenilen bir hedefi tamamlamasını ve ziyaretçilerin müşterilere, onların da marka elçilerine dönüşmesini amaçlar. CRO, web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin markanızla ilgili son gelişmeleri onlara rutin olarak duyuracağınız bültenlerinize abone olması, oluşturduğunuz bir şablonu ya da demonuzu indirmesi, sizden randevu talep etmesi, teklif istemesi ya da sitede satışa sunulan ürününüzü satın alması gibi eylemleri destekleyecek iyileştirmeler üzerine çalışır. Kısaca CRO, müşteri yolculuğunun tüm aşamalarını sürekli olarak ölçmek, değerlendirmek ve ziyaretçilerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak yeni yollar bulmak olarak özetlenebilir.

CRO başarılı bir şekilde yürütüldüğünde, hedef kitlenizi araştırma, pazarlama hunisindeki sızıntıları bularak kaçan fırsatları tespit etme ve A/B testleri ile verimliliği artırma gibi faydalar sağlar. Bu da yeni müşterilerin sizi tanımasını, onları elde tutma oranınızı yükselterek daha sadık müşteriler edinmenizi ve günün sonunda dönüşüm oranlarının artmasını beraberinde getirir.

1.1. Web Siteleri CRO’dan Nasıl Yararlanır? Web siteniz, dönüşüm oranı optimizasyonundan farklı noktalarda yararlanabilir ancak bu bölümde, dört noktayı daha detaylı inceleyeceğiz:

1.1.1. Ana Sayfa 

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Web sitenizin ana sayfası, CRO’ya en yüksek oranda etki edecek alanlardan biridir. Ana sayfa, ziyaretçiler üzerindeki ilk izlenimi oluşturmanın yanı sıra, aynı zamanda bu ziyaretçileri tutmak ve onları web siteniz içerisinde daha fazla yönlendirmek için de fırsatlar sunar.

Ana sayfanızda ürün bilgilerine olan bağlantıları vurgulayarak, kayıt butonu yerleştirip ücretsiz kayıt olma imkânı sunarak veya ziyaretçilerin göz atma deneyimleri sırasında herhangi bir noktada onlara soru yönelten bir sohbet botu ekleyerek bu fırsatı kullanabilirsiniz. Böylece vitrininiz olan ana sayfada ziyaretçi ile ilk anda etkileşim kurmayı başarabilirsiniz.

1.1.2. Fiyatlandırma Sayfası

Bir web sitesinin fiyatlandırma sayfası, birçok web sitesi ziyaretçisi için önemli bir noktadır. CRO, fiyatlandırma aralıklarını değiştirerek (Örneğin; yıllık fiyat, aylık fiyat, dönemlik fiyat vb.), her bir fiyatla ilişkili ürün özelliklerini açıklayarak ve ziyaretçilerin arayabileceği bir telefon numarası ekleyerek fiyatlandırma sayfanızın ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürmesine yardımcı olabilir.

1.1.3. Blog

Blog, web siteniz için büyük bir dönüşüm fırsatıdır. Blogunuzu, sektörünüz hakkında ilgi çekici ve yararlı içerik yayınlamanın yanı sıra, okuyucuları potansiyel müşterilere dönüştürmek için de kullanabilirsiniz. Müşteriler, sektör hakkında kendilerine ayrıntılı ve ücretsiz bilgiler sunan, akıllarındaki sorulara hızlıca ve basit şekilde yanıt veren markalara daha çok ilgi gösterir.

Peki, CRO bloglarda nasıl kullanılabilir? Dönüşümü artırmak için makalenize ya da yazdığınız kılavuzlara, harekete geçirici mesajlar (CTA) ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, e-kitaplar göndermek için okuyucularınızdan e-posta adreslerini talep edebilir ya da onları konu hakkında daha fazla bilgi almak üzere size telefonla ulaşmaya davet edebilirsiniz. Böylelikle site ziyaretçilerinizin e-posta ya da telefon numarası havuzunu oluşturabilir ve onlara periyodik bilgi, duyuru ve güncellemeler göndererek markanızı ve ürününüzü hatırlatabilirsiniz. Bu noktada, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve izinli iletişim konusunda karşılamanız gereken kriterler için uzmanlara danışmayı ihmal etmeyin.

1.1.4. Karşılama Sayfaları (Landing Pages)

Karşılama sayfaları (landing pages), ziyaretçilerin ilgilendikleri alandaki ürün ve hizmetleri tek bir alanda görebilmeleri ve hızlıca harekete geçebilmeleri için tasarlanır. Bu sebeple, karşılama sayfalarının optimizasyonu oldukça önemlidir. Örneğin, ziyaretçilerinizle ücretsiz bir kaynağı paylaşmak ve onlardan e-posta adreslerini almak için bir karşılama sayfası kullanıyorsanız, ziyaretçilerinizi kaynağı indirmeye teşvik etmek için önizleme içeriği ile karşılama sayfanızı optimize edebilirsiniz.

Web sitenizde CRO’yu nasıl kullanacağınızı artık biliyorsunuz. Peki, CRO tam olarak nasıl çalışır ve hangi adımlar takip edilerek uygulanır? Biraz da bu soruların yanıtlarına odaklanalım.