Prestige Reklam Alanya Reklam Ajansı icon

Hadi birlikte çalışalım

info@prestigereklam.com

Şekerhane Mh. Yaylayolu Cd.
Yeniacun Apt. No:34/1 07400 Alanya
+90 536 520 61 05

Back to top

Influencer Marketing

Influencer Marketing

Influencer Marketing

Influencer Marketing nedir sorusunun cevabı, büyük markaların influencer marketing çalışmaları ve nelere dikkat ettikleri bu makalede yer alıyor.

Günlük yaşamda internet alışkanlıklarının ve kullanımlarının artması ile kişilerin sosyal medya üzerinde geçirdikleri zamanda arttı. Sosyal medya kullanıcılarının internet sayesinde birbirleriyle kesintisiz etkileşim halinde olması insanların satın alma alışkanlıkları üzerinde de değişiklikler oluşturdu. Daha önceden geleneksel yöntemlerle satın alma eylemi gerçekleştiren insanlar, satın aldıkları ürün ile ilgili mağazaya gidip satış temsilcisinin yorumlarına başvururken, artık internet üzerinden, daha önceden bu ürünü almış ve kullanmış kişilerin yorumlarına ve deneyimlerine erişiyorlar.

Influencer Marketing Nedir?

Bu deneyim ve yorumlara kullanıcıların en hızlı şekilde sosyal medya üzerinden eriştiğini fark eden firmalar artık geleneksel reklam türlerine ayırdıkları bütçeleri yeni medya çalışmalarına aktarmaya başladı. Bunların en başında da influencer marketing geliyor.  Influencer marketing, kanaat önderleri olarak sosyal medya da yer edinmiş yüksek takipçi sayılarına sahip kişi veya hesapların, profil etkileşimlerine bakılarak pazarlama kanalları üzerinde yapılan tanıtım çalışmaları olarak değerlendiriliyor. Markalar ürünlerini tanıtmak ya da belli bir ürünü ön plana çıkartmak için bu kanaat önderleriyle çalışmalar düzenliyorlar.

Bu teknik, pazarlamada yapılan kulaktan kulağa pazarlama uygulaması gibi düşünülebilir.  Sosyal medya fenomenleri olarak nitelenen bu kişiler kendi takipçilerine ulaşarak markayı anlatma ve ürünlerini ön plana çıkarmayı hedefler.

Gerçek kişiler ile doğrudan satışa yönelik olmayan bir pazarlama yöntemi kullanmak,  potansiyel müşterinin üzerinde marka bilinirliği artırmaya, markanın güvenilirliğini yükseltmeye yardımcı olur. Influencer Marketing gerçek kişilerin deneyimlerini içerdiği için daha fazla akılda kalıcıdır.